Více než polovina Ukrajinců je připraveno klást odpor v případě ruské invaze

0
14
Sunflower with blue heart shaped center, yellow and blue petals. National flag colors. Love Ukraine concept. Independence day of Ukraine flag day constitution day

V případě ozbrojeného zásahu Ruska na Ukrajině je připraveno klást odpor 57,5 ​​% Ukrajinců. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který uskutečnil Kyjevský mezinárodní sociologický institut od 5. do 13. února po celé zemi.

Valentyna Konstantynovska (79) drží zbraň během bojového výcviku pro civilisty, který pořádá Jednotka speciálních sil Azov ukrajinské národní gardy v Mariupolu v doněcké oblasti, únor 2022
Připravenost Ukrajiny bránit se případné ruské vojenské ofenzívy roste, poznamenala v úterý agentura Unian a dodala, že loni v prosinci vyjádřilo v obdobném průzkumu ochotu klást odpor 50,2 procenta dotázaných.

Od prosince vzrostla připravenost k ozbrojenému odporu – zatímco tehdy na tuto možnost kladně odpovědělo 33,3 procenta dotázaných, nyní tak učinilo 37,3 procenta účastníků průzkumu, uvedl Kyjevský mezinárodní sociologický institut.

Kromě toho podle něj vzrostl počet dotázaných, kteří jsou ochotni účastnit se občanského odporu (mezi něž řadí například demonstrace, bojkoty nebo občanskou neposlušnost), a to z 21,7 procenta na 25 procent.

Obecně je 57,5 ​​procenta Ukrajinců připraveno tak či onak vzdorovat, dodal sociologický institut, podle něhož v prosinci kladně na tuto otázku reagovalo 50,2 procenta dotázaných. Naopak 17,9 procenta dotázaných by neudělalo nic (oproti prosincovým 18,6 procenta).

Ukraine with embedded flag on planet surface during sunrise. 3D illustration with highly detailed realistic planet surface and visible city lights. 3D model of planet created and rendered in Cheetah3D software, 9 Mar 2017. Some layers of planet surface use textures furnished by NASA, Blue Marble collection: http://visibleearth.nasa.gov/view_cat.php?categoryID=1484

Z průzkumu dále mimo jiné vyplývá, že se snížil počet Ukrajinců, kteří tvrdí, že by odešli do bezpečnějšího regionu země (z prosincových 14,8 procenta na 12,4 procenta dotázaných) a těch, kteří by odešli do zahraničí (z 9,3 procenta na 7,5 procenta), podotkla agentura Unian.

Západ a Kyjev se kvůli soustředění ruských vojsk u hranic s Ukrajinou obávají nového ruského útoku na sousední zemi. Moskva, která takový úmysl popírá, v úterý ohlásila začátek stahování některých svých vojáků na své základny.

Předchozí článekValentýna slaví skoro celý svět: V Mexiku se na lásku pije tequila, Poláci jdou na pouť
Další článekIzrael nedodá protiraketový systém Ukrajině, nechce si pohněvat Kreml