Izrael nedodá protiraketový systém Ukrajině, nechce si pohněvat Kreml

0
17
Kyiv, Ukraine - August 20, 2021: Rehearsal of military parade on occasion of 30 years Independence Day of Ukraine. Formation of troops on Khreshchatyk street

Izrael odmítl Ukrajině prodat americko-izraelský systém protiraketové obrany Železná kupole (Kipat barzel), aby si tím nezlobil Moskvu, informuje v úterý zpravodajský server Ynet.

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a izraelský premiér Naftali Bennett během setkání v ruském městě Soči, říjen 2021
Podle zprávy se Kyjev začal o systém zajímat obzvlášť po posledním loňském konfliktu v pásmu Gazy, když viděl jeho efektivnost. Následně se v tomto směru obrátil na USA.

Ukrajinská vláda administrativu amerického prezidenta Joea Bidena loni na jaře oficiálně požádala, aby jí zajistila přesun raketového systému Patriot a také Železné kopule. V té době nic nenasvědčovalo tomu, že by na Ukrajině mohlo dojít k ruské invazi a Kongres takový přesun podpořil, uvádí deník The Times of Israel.

S dodáním zmíněného systému do jiné země by však musel souhlasit i Izrael, protože jej vyvinul společně s USA. Izraelští představitelé ale podle zprávy serveru Ynet dali ještě v létě Bidenově administrativě najevo, že s doručením Železné kopule na Ukrajinu souhlasit nebudou. Obávali se totiž, že by to uškodilo jejich vztahům s Ruskem, a to obzvláště v souvislosti s vojenskými aktivitami Ruska v Sýrii.

Ukrajina v posledních měsících žádala o schválení prodeje systému i přímo izraelskou vládu. Od prodeje Železné kopule, jakož i raket Patriot však nakonec upustily i USA, které přesvědčily argumenty Izraele, uvádí The Times of Israel.

Map of Ukraine – Vector illustration

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ještě minulou středu uvedl, že Kyjev usiluje o větší spolupráci s Izraelem, a to právě v oblasti protivzdušné obrany, protože se obává ruské invaze.

Zpravodajské stanici KAN také řekl, že by uvítal, kdyby se Izrael rozhodl hrát roli jakéhosi diplomatického zprostředkovatele mezi Ruskem a Ukrajinou. Zjevně se tak vyjádřil v souvislosti s blízkými vztahy, které má Izrael s oběma těmito zeměmi, přibližuje The Times of Israel.

Předchozí článekVíce než polovina Ukrajinců je připraveno klást odpor v případě ruské invaze
Další článekRusko nechce válku, je připraveno jednat s USA a NATO