Zelenskyj žádá politiky a oligarchy, aby se do 24 hodin vrátili na Ukrajinu

0
17
The US flag, Russian flag, Ukraine flag. Flag of USA, flag of Russia, flag of Ukraine. The United States of America and the Russian Federation confrontation. Russia's invasion of Ukraine

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval podnikatele a politiky, kteří v uplynulých dnech odcestovali z Ukrajiny, aby se do 24 hodin vrátili. Podle zpravodajského webu Meduza.io to Zelenskyj – i jménem parlamentu a vlády – prohlásil v pondělí v Kyjevě na společné tiskové konferenci s německým kancléřem Olafem Scholzem.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Z jeho slov vyplynulo, že doba ohrožení Ukrajiny by se měla stát důležitým okamžikem, kdy se sjednotí celý ukrajinský národ. Dodal, že v případě, že jeho výzva adresovaná podnikatelům a politikům zůstane nevyslyšena, „my všichni, jako země, jako (její) vedení, budeme muset vyvodit vážné závěry“. „Věřte mi, určitě je uděláme,“ prohlásil.

Podle Zelenského jen 13. února odletělo z Ukrajiny 30 charterových letů. „Myslím si, že (na Ukrajině) zůstávají ti spolehliví. Zůstávají zde občané Ukrajiny a jim všem chci poděkovat,“ uvedl Zelenskyj. Upřesnil, že jeho vlastní rodina zůstává na Ukrajině a nechystá se ji opustit.


Část ruské armády se stěhuje od ukrajinských hranic
Ukrajinská média napsala, že v průběhu posledních dní, v době množících se zpráv o blížící se ruské invazi, mnozí z nejbohatších podnikatelů v zemi odcestovali do zahraničí. Tak velký zájem o rezervaci charterových letů a objednávání soukromých letadel nebyl zaznamenán ani jednou za posledních šest let, upozornila média.

Z Kyjeva v neděli odstartovala mimo jiné také letadla oligarchy Rinata Achmetova a opozičního politika Boryse Kolesnikova. Samotný Achmetov na Ukrajině není od 30. ledna, když odcestoval do Curychu. Ve stejný den z Ukrajiny odešel i oligarcha a filantrop Viktor Pinčuk.

Soukromý letoun pro 50 lidí si například. objednal i poslanec proruské a euroskeptické strany Opoziční platforma – Za život, milionář Ihor Abramovyč, kterým se z Kyjeva do Vídně přepravili příbuzní spolustraníků, jakož i Abramovyčových obchodních partnerů.

„Rozprchli se jako švábi“

Please, you can visit my collection of KIEV – GOLDEN DOMES AND CONTRASTS – UKRAINE (Golden domes, orthodox churches and cathedrals, communist soviet architecture, Lenin Statues, onion dome churches and cathedrals, etc.) in the link below:

Zpráva o odchodu ukrajinské podnikatelské elity je předmětem diskuse na sociálních sítích. Velká část diskutujících to považuje za zbabělost a důkaz, že „oligarcha nebude bránit zájmy země. Zájmem oligarchy jsou jen peníze,“ napsal jeden z diskutujících.

Jiný připomněl, že do začátku „války ohlášeného Bílým domem zbývá více než 48 hodin, stále nehrozí žádné nebezpečí a už v houfech odlétají“. „Rozprchli se jako švábi. Jdou za svými obchodními partnery a spojenci. Toto je třeba si zapamatovat o naší tzv. elitě. To je obrovská ostuda. Ale oni ani nevědí, co to je – hanba,“ napsal diskutér.

Zelenskyj podepsal v pondělí výnos, na jehož základě stanovil, že středa 16. února bude na Ukrajině Dnem jednoty. Zelenskyj takto reagoval na zprávy, podle kterých má ruská invaze na Ukrajinu údajně začít právě tuto středu.

Předchozí článekEuroparlament schválil Ukrajině finanční pomoc 1,2 miliardy eur
Další článekNanopovlak – grafenový či keramický, aby lak vašeho vozidla byl spolehlivě chráněn