Rusko nechce válku, je připraveno jednat s USA a NATO

0
19
police car flashers close up. Patrol car lights. Traffic accident

Rusko je připraveno jednat se Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí (NATO) o opatřeních zaměřených na budování vzájemné důvěry. Prohlásil to v úterý ruský prezident Vladimir Putin po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem.

„Opakuji, odpovědi, které jsme obdrželi od Spojených států a jiných členů NATO na návrhy bezpečnostních záruk, podle nás neshrnují tři klíčové ruské požadavky… avšak nachází se v nich několik úvah, o kterých jsme připraveni nejen jednat, ale ve skutečnosti jsme je v předchozích letech už našim partnerům nabízeli,“ uvedl Putin.

Zároveň upřesnil, že jde o otázky spojené s evropskou bezpečností a některých zbraňových systémů. „Máme na mysli rakety středního a kratšího doletu a vojenskou transparentnost,“ uvedl ruský prezident.

Německý kancléř řekl, že souhlasí s tím, že „diplomatické možnosti nejsou ani zdaleka vyčerpány“, přičemž přivítal úterní prohlášení Ruska o tom, že některé jeho jednotky se stěhují z oblastí, které se nacházejí v blízkosti ukrajinských hranic.

Část ruské armády se stěhuje od ukrajinských hranic
„Je to v každém případě dobrý znak. Doufáme, že jich bude následovat více,“ uvedl Scholz s tím, že Rusko je důležitým článkem při udržování bezpečnosti v Evropě. „Pro Evropany je jasné, že trvalé bezpečnosti… může být dosaženo pouze s Ruskem,“ prohlásil Scholz.

Podle Scholze se také NATO v současnosti neplánuje rozšiřovat, a proto by se tímto tématem nyní současné vlády neměly zabývat. „Rozšiřování se neplánuje, nejedná se o něm, není na programu. Tímto tématem se nemusíme zabývat, pokud budeme na našich postech,“ uvedl Scholz na společné tiskové konferenci s Putinem.

Kanceláře během jednání s Putinem poukázal na současnou „těžkou situaci“ ohledně míru a bezpečnosti v Evropě. Kanceláře zdůraznil také důležitost zachování dobrých hospodářských vztahů s Ruskem.

3d Relief Map of Russia

Scholz a Putin během schůzky seděli na opačných koncích přes šestimetrový stůl, podobně jako to bylo na setkání šéfa Kremlu a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona minulý týden.

Důvodem je, že Scholz i Macron se po příchodu do Moskvy odmítly dát otestovat ruským testem na koronavirus. Scholz, který v úterý dopoledne přistál v Moskvě, se dal otestovat ještě na palubě letadla lékařkou německého velvyslanectví v Rusku, přičemž test si dovezl z vlasti.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov poznamenal, že tyto okolnosti a větší fyzický odstup mezi Putinem a Scholzem nebudou mít žádný vliv „na charakter jednání, jejich obsah ani trvání“. Dodal, že se má jednat o obsáhlý rozhovor.

Předchozí článekIzrael nedodá protiraketový systém Ukrajině, nechce si pohněvat Kreml
Další článekEuroparlament schválil Ukrajině finanční pomoc 1,2 miliardy eur