Europarlament schválil Ukrajině finanční pomoc 1,2 miliardy eur

0
17
Render of a chessboard with pieces decorated with the Ukranian and Russian flags. A king is advanced from both sides. Viewed from the Ukranian side, which has only one piece on the board.

Balíček nouzové makrofinanční pomoci, který koncem ledna navrhla Evropská komise a minulý týden v pátek jej schválily i členské země (Rada EU), má pomoci Ukrajině řešit její finanční potřeby v důsledku konfliktu a napětí s Ruskem.

Zákonodárci podpořili navrhovanou pomoc v mimořádném hlasování poté, co ji minulý měsíc předložila exekutiva EU. Členské státy eurobloku daly pomoci souhlas v pátek.

Financování, které se má uvolnit ve dvou tranších během 12 měsíců, je součástí úsilí Evropské unie podpořit Ukrajinu v době stoupajícího napětí s Moskvou. Předsedkyně eurokomise Ursula Von der Leyenová v lednu přislíbila, že pokud Rada EU a EP rychle odeberou navrhovanou pomoc, Brusel co nejrychleji pošle Kyjevu první tranši ve výši 600 milionů eur.

Spojené státy v pondělí přislíbily Kyjevu úvěrové záruky ve výši jedné miliardy dolarů, aby pomohly Ukrajině překonat hrozbu války, a Kanada oznámila poskytnutí nové půjčky v hodnotě 400 milionů dolarů.

Monument to hetman Petro Konashevych-Sahaidachny at Kontraktova Square in Kyiv, Ukraine

Unie upozornila, že současné geopolitické napětí má škodlivý vliv na hospodářskou a finanční stabilitu Ukrajiny. Přetrvávající bezpečnostní hrozby již vyvolaly značný odliv kapitálu a v důsledku zvýšené geopolitické nejistoty a jejího vlivu na hospodářskou situaci ztrácí Ukrajina přístup na mezinárodní kapitálové trhy.

EU v letech 2014–21 podpořila Ukrajinu prostřednictvím pěti po sobě jdoucích operací makrofinanční pomoci částkou v celkové výši pěti miliard eur.

Předchozí článekRusko nechce válku, je připraveno jednat s USA a NATO
Další článekZelenskyj žádá politiky a oligarchy, aby se do 24 hodin vrátili na Ukrajinu