Znáte příběh, který se stal základem valentýnské tradice?

0
19
Headshot of young couple during anniversary celebration. Man surprises her with pink balloons and heart-shaped candy.

V pondělí 14. února si připomínáme den svatého Valentýna, patrona zamilovaných, snoubenců a novomanželů.

Oslavujete Valentýna?
Tradičně se tento den pojí s obdarováním milovaných osob a připomenutím si významu lásky. Jeho původ a dokonce i osoba svatého Valentýna jsou předmětem mnoha diskusí.

První oficiální svátek svatého Valentýna v katolické církvi vyhlásil papež Gelasius 14. února roku 496 na památku jednoho ze tří mučedníků s tímto jménem. Právě kněz a později biskup jménem Valentýn z italského města Terni, který zemřel ve 3. století mučednickou smrtí, se stal nejznámějším z této trojice.

Předpokládá se, že tento duchovní neuposlechl příkaz římského císaře Claudia II. a vedl nelegitimní svatební obřady. Císař totiž tvrdil, že ze ženatých mužů se stávají slabí vojáci, a proto vydal nařízení o tom, že sňatky mladších občanů se zakáží. Biskup Valentýn byl však přesvědčen, že manželství je součástí božího plánu a nadále tajně uzavíral manželství mezi mladými lidmi. Ještě předtím než byl za své jednání 14. února kolem roku 270 sťat, se zamiloval do dcery žalářníka a údajně jí v den své popravy předal lístek s nápisem „od tvého Valentýna“. Tento příběh se stal základem valentýnské tradice.

Podle některých zdrojů křesťanská církev určila, že svátek svatého Valentýna se bude připomínat v polovině února ve snaze „pokřesťančit“ pohanský svátek plodnosti, pastevectví a rituální očisty s názvem Lupercalia, který připadal na patnáctý únorový den. Jedním z mnoha úkonů, které se v toto datum prováděly, bylo i vkládání papírků se jmény mladých římských žen do urny. Následně si mládenci ve městě vybrali jedno jméno a za rok se svojí vyvolenou vytvořili pár.

Přestože pravda o Valentýnu je nejasná, příběhy zdůrazňují jeho sympatickou, hrdinskou a romantickou roli. Ve středověku se Valentýn i díky této pověsti stal jedním z nejpopulárnějších světců v Anglii a Francii. Právě v těchto zemích se 14. únor spojoval se začátkem období páření ptáků, což přispělo k myšlence, že Den svatého Valentýna by měl být časem romantiky. Anglický básník Geoffrey Chaucer, který hodně cestoval a zapisoval příběhy z venkova, jako první skloubil Den svatého Valentýna s romantickými představami ve své básni Parliament of Fowls (Ptačí sněm) napsané mezi lety 1380 – 90.

Heart-shaped cake with ricotta and whipped cream, garnished with chocolate, waffles, cookies and strawberries

Nejstarším známým dodnes existujícím valentýnským pozdravem je báseň, kterou v roce 1415 napsal své ženě francouzský vévoda Karel Orleánský, když byl uvězněn v londýnském Toweru po zajetí v bitvě u Agincourtu. V polovině 18. století si přátelé a milenci ze všech společenských vrstev běžně vyměňovali malé projevy náklonnosti nebo ručně psané vzkazy. V roce 1849 obchodnice a umělkyně Esther A. Howlandová začala prodávat první hromadně vyráběné „valentýnky“ v Americe, zdobené propracovaným okrajem z jemné krajky a vystřiženými ozdobnými květinami. Kolem roku 1900 díky zdokonalení tiskařské technologie začaly tištěné pohlednice nahrazovat psané dopisy.

Předchozí článekSako ve výrazné či křiklavé barvě? Zde je odpověď na TOP styl pro dámy 50 plus
Další článekValentýna slaví skoro celý svět: V Mexiku se na lásku pije tequila, Poláci jdou na pouť