V pondělí 14. února si připomínáme den svatého Valentýna, patrona zamilovaných, snoubenců a novomanželů.
Oslavujete Valentýna?
Tradičně se tento den pojí s obdarováním milovaných osob a připomenutím si významu lásky. Jeho původ a dokonce i osoba svatého Valentýna jsou předmětem mnoha diskusí.
První oficiální svátek svatého Valentýna v katolické církvi vyhlásil papež Gelasius 14. února roku 496 na památku jednoho ze tří mučedníků s tímto jménem. Právě kněz a později biskup jménem Valentýn z italského města Terni, který zemřel ve 3. století mučednickou smrtí, se stal nejznámějším z této trojice.
Předpokládá se, že tento duchovní neuposlechl příkaz římského císaře Claudia II. a vedl nelegitimní svatební obřady. Císař totiž tvrdil, že ze ženatých mužů se stávají slabí vojáci, a proto vydal nařízení o tom, že sňatky mladších občanů se zakáží. Biskup Valentýn byl však přesvědčen, že manželství je součástí božího plánu a nadále tajně uzavíral manželství mezi mladými lidmi. Ještě předtím než byl za své jednání 14. února kolem roku 270 sťat, se zamiloval do dcery žalářníka a údajně jí v den své popravy předal lístek s nápisem „od tvého Valentýna“. Tento příběh se stal základem valentýnské tradice.
Podle některých zdrojů křesťanská církev určila, že svátek svatého Valentýna se bude připomínat v polovině února ve snaze „pokřesťančit“ pohanský svátek plodnosti, pastevectví a rituální očisty s názvem Lupercalia, který připadal na patnáctý únorový den. Jedním z mnoha úkonů, které se v toto datum prováděly, bylo i vkládání papírků se jmény mladých římských žen do urny. Následně si mládenci ve městě vybrali jedno jméno a za rok se svojí vyvolenou vytvořili pár.
Přestože pravda o Valentýnu je nejasná, příběhy zdůrazňují jeho sympatickou, hrdinskou a romantickou roli. Ve středověku se Valentýn i díky této pověsti stal jedním z nejpopulárnějších světců v Anglii a Francii. Právě v těchto zemích se 14. únor spojoval se začátkem období páření ptáků, což přispělo k myšlence, že Den svatého Valentýna by měl být časem romantiky. Anglický básník Geoffrey Chaucer, který hodně cestoval a zapisoval příběhy z venkova, jako první skloubil Den svatého Valentýna s romantickými představami ve své básni Parliament of Fowls (Ptačí sněm) napsané mezi lety 1380 – 90.
Nejstarším známým dodnes existujícím valentýnským pozdravem je báseň, kterou v roce 1415 napsal své ženě francouzský vévoda Karel Orleánský, když byl uvězněn v londýnském Toweru po zajetí v bitvě u Agincourtu. V polovině 18. století si přátelé a milenci ze všech společenských vrstev běžně vyměňovali malé projevy náklonnosti nebo ručně psané vzkazy. V roce 1849 obchodnice a umělkyně Esther A. Howlandová začala prodávat první hromadně vyráběné „valentýnky“ v Americe, zdobené propracovaným okrajem z jemné krajky a vystřiženými ozdobnými květinami. Kolem roku 1900 díky zdokonalení tiskařské technologie začaly tištěné pohlednice nahrazovat psané dopisy.
Redakce radí: Nechce se inspirovat dalšími pozitivními příběhy a uskutečněte i svůj sen.
https://zpravy24.info/privitejte-jaro-temi-nejlepsimi-dekoracemi-a-darky/
https://novinyinfo.cz/co-jsou-kanabinoidy-a-jak-funguji/
https://metro24.cz/odstoupit-od-green-dealu-to-byl-hlavni-duvod-pondelni-demonstrace-zemedelcu-v-praze-na-malostranskem-namesti-zaznel-i-pozadav