Proč se nešťastné páry neumějí rozejít? Výsledky nové studie poukázaly na tento hlavní důvod

0
18

Proč se nešťastné páry nechtějí, nebo neumějí rozejít?
Vztahy nemusí být po celou dobu pozitivní, aby byly šťastné a zdravé. Možná se i vy právě nacházíte v problémovém vztahu, případně znáte někoho, kdo na svého partnera jen ztěžka najde pěkné slovo.

Výsledky nové studie poodhalily, proč lidé nedokážou skoncovat s někým, s kým vlastně ani nechtějí být. Ze závěrů studie publikované v časopisu Journal of Personality and Social Psychology vyplynulo, že i přes permanentní neshody bývají partneři přesvědčeni o tom, že se navzájem potřebují, a případným ukončením vztahu nechtějí citově ranit jeden druhého.

Připadá vám to nelogické? Podle odborníků jde o běžný scénář a vysvětlují to následovně: „Čím více jsou na sobě partneři ve vztahu závislí, například kvůli absenci vlastních koníčků a času, který tráví výlučně podle vlastního uvážení, tím menší je pravděpodobnost, že se rozejdou,“ tvrdí Samantha Joel z univerzity v kanadském městě Ontario. Jak to funguje mezi páry podle znamení?

Pomoc pro vztahové terapeuty
Už v minulosti si totiž vědci posvítili na motivaci lidí udržovat i zdánlivě neperspektivní vztah a uchránit partnera před bolestí z rozchodu. Tým, který na dané studii pracoval, se zaměřil konkrétně na dvě oblasti.

V rámci první části se znalci obrátili na 1348 respondentů, přičemž sledovali jejich chování a rutiny v jejich současných vztazích, a to až po dobu deseti týdnů. Ve druhé části výzkumu tým pokračoval podle totožného scénáře, avšak nově s další pětistovkou účastníků. Ti už v době realizace studie zvažovali rozchod s partnerem. Novou skupinu vědci sledovali dva měsíce.

„Náš výzkum naznačuje, že pro lidi může být setrvání ve vztahu, byť je nešťastný a nikam se neposouvá, výsledkem obav o pocity partnera v případě rozchodu. Své hraje pohodlnost, neochota budovat s jiným člověkem zázemí nově, protože existují obavy ze stejného scénáře. A vězte, že musí přijít opravdu silný podnět, aby se jeden z dvojice odhodlal (konečně) z neperspektivního vztahu odejít. Myslím si, že tento výzkum umí být v rámci terapie skutečně prospěšný a odpovídat na mnohé nezodpovězené otázky,“ tvrdí Samantha Joel.

Pokud jste s partnerem déle a žijete ještě i ve společné domácnosti, zřejmě znáte chvíle, kdy si u něj představíte všechny mučící nástroje světa. A možná vás tato vize překvapila natolik, až jste se zamysleli, jestli váš vztah má vůbec smysl. Vždyť jak je možné, že večer s někým usínáte v náručí a ráno mu nedokážete přijít na jméno? Na tento (ne)poměr si také posvítili odborníci a vězte, že je možné, ai zcela běžné, současně milovat a nenávidět jednu osobu.

Studie prokázaly, že lidé přežívají silný pozitivní i negativní pocit vůči těm, které mají rádi. Vůči těm, kteří v nich vyvolají intenzivní pocity všeho druhu. Některé dny jsou naše myšlenky plné lásky a obdivu k druhé polovičce, jindy cítíme nevoli, odpudivost až alergii. A podle psychologů je to docela přirozená součást blízkých vztahů.

Negativní pocit vůči partnerovi neznamená, že děláte něco špatně, respektive že s ním ztrácíte čas. Stává se to proto, že pocity vůči našim polovičkám se v konkrétních okamžicích divoce pohybují. Už se víc nezamýšlejte nad dokonalými fotografiemi zamilovaných na sociální síti. Vězte, že existují dny, kdy i ti, zdánlivě nejzamilovanější, překypují štěstím ao pár hodin později po sobě štěkají.

Kdy je těch negativ příliš?
„Vztahy nemusí být po celou dobu pozitivní, aby byly šťastné a zdravé. Ale samozřejmě, příliš mnoho negativ nevěstí nic dobrého,“ uvádí psycholožka Amie M. Gordon z Kalifornské univerzity. Jakmile váš vztah začíná nápadně připomínat kovbojku a averze přibývá, zkuste se zamyslet – proč?

Je váš problém opravdu neřešitelný? Hádky převládají nad pocity lásky? Zachovat si chladnou hlavu a úctu k partnerovi dá sice práci, ale je to důležité a rozhodně ne nemožné. A pokud to skutečně nejde, teprve tehdy vykročte (raději) jiným směrem…

Předchozí článekJak zazářit na Valentýna? Vsaďte na tyto kousky: 6 outfitů, ve kterých svoji polovičku určitě okouzlíte
Další článekOdbornice radí jak se vyhnout extrémům při hubnutí