Přestože rýžová, ovocná či „tukožravá“ dieta znějí trendy, jejich výsledky jsou však bídné. Zmíněné způsoby hubnutí nás mohou sice na jistou chvíli zbavit nadbytečných kilogramů, ale v konečném důsledku tělu jen uškodí. Jak bychom tedy měli normálně hubnout a co je zdravé a co už za čarou? Také o tomto mluví v rozhovoru pro Pravdu výživová specialistka a mentorka, zakladatelka BodyClinic Jaroslava Hritzová.
Hubnutí se nedaří?
Ve společnosti, zejména mezi ženami, rezonuje téma rychlého hubnutí. Jaká nebezpečí může přinášet příliš rychlé shazování kilogramů?
Samozřejmě, každý by chtěl všechno a nejlepší hned. Ale při hubnutí mluvíme o živém organismu a je to pro něj přece jen změna. Na druhé straně nikdo z nás se nepozastavil nad tím, jak „rychle“ ty kilogramy nabíral. Přísloví říká: Práce chvatná, málo platná. A to platí jistě iv tomto případě. K nástrahám, které při takovémto způsobu hubnutí na nás číhají patří vysoce pravděpodobný jojo efekt, hormonální nerovnováha a snížení imunity.
Co je považováno za normální hubnutí?
Naše klienty se snažíme učit, že rychlost hubnutí od 0,5 – 1 kg týdně je v pořádku. Je to samozřejmě tak jako všechno, individuálně. Záleží nejen na pohlaví, věku, ale i na množství tuku, které na těle navíc máme, ale i na jeho procentu, na což tedy ovlivňuje množství svalstva v těle člověka. Čím jsme blíže své optimální váze, tím pomaleji to jde. Zdá se to možná nespravedlivé, ale je tomu tak.
Jaké způsoby (formy) diety se využívají při rychlém hubnutí. vynechávání některých druhů potravin?
Lidé ve snaze docílit co nejrychlejšího úbytku váhy sahají po různých více či méně drastických dietách či jinak nevhodných způsobech hubnutí. Například, vynechávání některých makroživin, nejčastěji sacharidů nebo tuků. No sacharidy ve formě kvalitní komplexní přílohy jako jsou brambory, rýže, různé druhy obilovin naše tělo potřebuje. Stejně jako správné množství a druhy tuků. Tuky hrají také v našem organizmu významnou roli a je na nich například navázaná hormonální situace v těle.
A co v případě diet, při kterých se vynechávají bílkoviny?
Bílkoviny, které absentují například při rýžové dietě, zda známé „tukožroutské“ nebo bramborové či ovocné dietě mohou způsobit vážné zdravotní problémy, jelikož v těle vzniká negativa dusíková bilance. To způsobuje, laicky řečeno, degradaci svalové hmoty a struktur založených na bílkovinách. Nevznikne to samozřejmě za tři dny. Jedná se spíše o dlouhodobé nebo během celého života opakující se diety. Obecně nemám ráda slovo dieta. Hodí se mi tak maximálně ke klinické výživě, kdy jde například o žlučníkovou dietu. Ale při běžném hubnutí by měl člověk cílit ne k dietě, ale k trvale udržitelné změně stravování.
Takže vynechávání některé makroživiny z jídelníčku je kontraproduktivní?
Jsme „všežravci“ v tom smyslu, že potřebujeme jak bílkoviny, tak sacharidy i tuky. Dále vitamíny, minerály a vlákninu a bez všech těchto složek nedokáže náš organismus dlouhodobě efektivně fungovat. Jen sytý organismus dokáže správně hubnout. Sytým v tomto případě myslíme nutričně vyživeným.
https://nazor24.cz/vyber-granuli-a-na-co-se-zamerit/
https://dnes24.cz/jak-byt-videt-na-socialnich-sitich/
https://novinyinfo.cz/