Od stolku k bytu ve stylu „cozy living“ a jak se obyčejné dřevěné latě staly klíčovou designovou vychytávkou

3
116

Co doslova znamená útulné, příjemné a harmonické bydlení? Jak se to podařilo v této novostavbě, kde bydlí mladý pár?

Rozloha: 118 m2, 4 + kk

Krok po kroku jsme dolaďovali harmonický a nápaditý design ve stylu „cozy living“.
– Irena Varjuová, designérka, www.openupdesign.sk

Od stolku k bydlení
„Je to asi osud, ale tento byt jsme zařizovali pro našeho úplně prvního zákazníka,“ říká designérka Irena Varjuová, která se živí nejen jako designérka, ale vlastní i obchod se stylovým nábytkem.

„Před pár lety si koupil u nás stolek a pak se k nám vrátil is dcerou, která se chystala koupit byt v Bratislavě. Můj první návrh a záměr byl zařídit byt v jednoduchém moderním stylu. Dříve v minimalističtějším ladění, ale postupnou komunikací s dcerou našeho zákazníka jsme se dostali k teplejšímu stylu, který bych nazvala „cozy living“ – útulné bydlení.

Pro nás je nejdůležitější, aby se klient cítil doma opravdu pohodlně, a tak jsme rádi pokaždé, když najdeme propojení ve spleti stylů, co se na trhu momentálně nachází. A největším zadostiučiněním naší spolupráce je, že se zde klientce bývá opravdu skvěle,“ s úsměvem dodává designérka Irena.

otevřený prostor kuchyně a obývacího pokoje s francouzskými okny, zařízený ve stylu cozy living, s jednoduchou kuchyní v dřevodekoru a bílé barvě, s jídelní kulatým černým stolem, modrou sedačkou a uzavřeným a otevřeným odkládacím prostorem v okolí televize
Kuchyň s obývacím pokojem propojte alespoň jedním společným prvkem. V tomto případě je to kávová na kuchyňské lince a rovněž i na obývákové sestavě. Pár akcentů v černé uzemnilo a zatraktivnilo prostor. Zdroj: Miro Pochyba

Latě jako sjednocující prvek
„Když jsem poprvé přišla do této novostavby, byla jsem ohromená obrovskými francouzskými okny, nacházejícími se podél každé vnější stěny. První, co mě napadlo, byla otázka, kam dáme skříně.

Po počátečním sháčení jsme se však s úložným prostorem hravě popasovali, takže úložného prostoru jsme nakonec našli v bytě opravdu dostatek,“ přiznává designérka Irena. Nakonec požadavek ve znění „hodně úložného prostoru“ přišel právě od klientky při zadávání práce.

Proto je kuchyňská linka vedena až ke stropu a také zde najdeme několik vestavných skříní. „Největší vestavěná skříň se nachází v menší chodbičce u noční zóny bytu a je zakončena mojí vychytávkou – skříňkou s větráním.

Aby si klienti nemuseli věci, co už měli jednou oblečené, dávat na lavici či zpátky do skříně, vytvořili jsme prostor, který je ukončen lamelami a přes který proudí vzduch. Takový prostor oživí i design skříně a moji klienti si ho neumějí vynachválit,“ usmívá se Irena Varjuová.

jednoduchá kuchyně v bílé barvě a dřevodekoru s černými visícími svítidly a barovými židlemi za pultíkem, jehož vnitřek vyplňují lamely
Lamely na určitých místech v bytě propojují napohled oddělené prostory. Není jich zbytečně mnoho a s lehkostí, jelikož jdou tón v tónu, působí na estetiku prostoru. Linii lamel pěkně doplňují ostré černé linky na židlích a lampách. Zdroj: Miro Pochyba

Takové větrání designérka aplikovala i do skříňky v koupelně – jednak kvůli větrání, ale také pro estetické hledisko. Lamely se vlastně nesou celým prostorem jako sjednocovací prvek.

Najdeme je v ozdobné funkci na kuchyňském poloostrově a zdobí také vstupní část předsíně, která je opticky oddělena od ostatního prostoru právě lamelami. Lamely v tomto bytě jednoduše hrají důležitou roli, co se funkce, ale také estetiky týká.

Jak z holobytu vytvořit útulnou domácnost? Designérky tohoto vzorového bytu vědí jak na toJak z holobytu vytvořit útulnou domácnost? Designérky tohoto vzorového bytu vědí jak na to

Předchozí článekRevize elektro: Prevence a oprava případných závad na elektru
Další článekModelka a matka dvou dětí: Jak mi smart technologie usnadňuje každodenní život