Plazmový řezací stroj – univerzální a širokospektrální použití

0
18

Plazmový řezací stroj umožňuje dělení vodivých i nevodivých materiálů. Nejčastěji je pro řezání využíván stlačený vzduch, ovšem v závislosti na materiálu, se kterým pracujete, lze výběr plynu vhodně přizpůsobit.

Contents

Plazmový řezací stroj

Plazmový řezací stroj posílá elektrický oblouk přes plyn. Ten poté prochází zúženým otvorem. Dochází ke zvýšení teploty plynu a vzniká plazma. S vysokou rychlostí protíná roztavený kov a efektivně tak dělí různé materiály. Nejčastěji využívaným plynem je stlačený vzduch. Řada modelů má již zabudovaný kompresor vzduchu, v jiných případech budete muset plyn zajistit. Multifunkční řezačky dokáží pracovat se stlačeným vzduchem, ovšem v případě potřeby i dalšími plyny jako je dusík, argon či kyslík.

Výběr plynu

Aby plazmová řezačka měla co nejlepší výsledky, je dobré volit plyn podle konkrétní situace, respektive materiálu. Pro lehké kovy je nejlepší volbou kombinace argonu a kyslíku. Pro řezání konstrukční oceli lze využít obyčejný vzduch, či případně kyslík. Vzduch se hodí také pro řezání vysokolegované oceli a kompozit. Pro barevné kovy je nejlepší volbou kombinace argonu a vodíku. Pokud tedy chcete zpracovávat různé materiály, je vhodné vybírat zařízení, které zvládne pracovat s různými plyny.

Plasmový řezací stroj

Plasmová řezačka nabízí řadu výhod. Jednou z nich je vyšší rychlost řezání, a to zejména u tenkých a středně tlustých materiálů. Plasmový řezací stroj si poradí se všemi kovovými materiály, i některými nevodivými. Kvalita materiálu přitom nehraje roli – může být zoxidovaný, lakovaný či poškozený. Vliv na celý proces řezání je přitom minimální. Díky sníženému přenosu tepla do materiálu se také snižuje riziko vzniku deformací.

Plazmová řezačka je poměrně všestranným zařízením, které využijete pro řezání různých materiálů. Nejen díky tomu je tak oblíbená.

Předchozí článekDuchovní účinky larimaru: Co všechno umí?
Další článekPři hledání nového zaměstnání hned neházejte „flintu do žita radí pracovní portál Žirafa.cz